Rzeczoznawca majątkowy – kiedy się do niego zgłosić?

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy się do niego zgłosić?

Istnieją dwa rodzaje sytuacji, w których zgłaszamy się do rzeczoznawcy majątkowego. Pierwsza ma miejsce wówczas, kiedy jesteśmy do tego zobligowani przez określoną instytucję, na przykład przez Urząd Skarbowy, który nakazuje nam dostarczenia dokumentu, który określa szacunkową wartość nieruchomości etc. Z drugą sytuacją mamy natomiast do czynienia wtedy, kiedy dobrowolnie idziemy do rzeczoznawcy. Dzieje się tak w wielu przypadkach. Jednym z nich jest chęć oszacowania, jaką wartość ma dany grunt, bo przykładowo staramy się o odszkodowanie za postawienie słupów, które znajdują się na tym gruncie.

Obecnie bardzo często dochodzi do tego, że rzeczoznawca majątkowy odgrywa ważną rolę przy sprawach rozwodowych, kiedy małżonkowie nie mogą się zgodzić co do podziału swojego majątku… Zawyżają lub zaniżają wartość danego przedmiotu lub nieruchomości, aby jak najwięcej zyskać, a przy okazji zemścić się na byłym małżonku. I właśnie wtedy pomocna okazuje się wycena rzeczoznawcy majątkowego, który pomaga rozstrzygnąć spór. Inne sytuacje rodzinne, w których niezbędny jest rzeczoznawca jest dzielenie majątku po osobach zmarłych, szczególnie jeśli miały one pokaźny majątek i spadkobiercy nie mogą dojść między sobą do porozumienia jeśli chodzi o podział majątku. Do takich sytuacji dochodzi nawet między rodzeństwem. Dlatego niektórzy, aby zapobiec takim sytuacjom jeszcze za życia zwracają się do rzeczoznawcy o wykonanie wyceny nieruchomości i innych cennych przedmiotów.

Ostrożnie powinniśmy też być wtedy, kiedy chcemy nabyć jakąś nieruchomość, a cena wydaje nam się zaskakująco niska lub też zawyżona. Wówczas warto się zastanowić co może być tego powodem, a żeby przekonać się czy faktycznie mamy rację i ta cena jest nieadekwatna do nieruchomości można zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego.

O takiej opcji wyceny powinni pamiętać też wspólnicy, którzy zamierzają dzielić się majątkiem spółki. Przed podpisaniem umowy na odstąpienie jakiejś konkretnej części nieruchomości w zamian za przejęcie innej, należy upewnić się, że żadna ze stron na tym nie straci. Dlatego warto zwrócić się do rzeczoznawcy, aby później nie żałować podjętej decyzji, od której nie będzie już odwrotu.