Obsługa księgowa firm, czyli jak oswoić lwa

pełna księgowość

Wszyscy ci, którzy założyli swój biznes, jak i ci, którzy dopiero się do tego przymierzają, strefę finansową traktują z wyjątkową uwagą, wiedząc, że to od niej zależy przyszłość przedsięwzięcia. Rozliczenia, rachunki, faktury, podatki mogą spędzać sen z powiek… ale nie tym, którzy zlecili rachunkowość specjalistom. Ci mogą spać spokojnie.

Poczucie spokoju i bezpieczeństwa ułatwia prowadzenie firmy, uwalniając myśli od zbędnego balastu i kierując je tam, gdzie są bardziej potrzebne. Obsługa księgowa przeprowadzana własnoręcznie lub prze osobę równie mało w tym temacie biegłą, to strata czasu, a więc i pieniędzy. A przecież nie każdy musi znać się na wszystkim. Nielubianą księgowość spokojnie można powierzyć specjalistom. Co konkretnie można im zlecić?

OBSŁUGA NA MIARĘ POTRZEB

Najprościej rzecz ujmując, to, czego potrzeba przedsiębiorcom, to wiedzieć, że ich rozliczenia podatkowe prowadzone są prawidłowo, że dane pracowników i klientów są bezpieczne i zgodne z przepisami (np. nowym rozporządzeniem RODO), a finanse przejrzyste na tyle, by można w dowolnym momencie zajrzeć i podjąć kluczowe, pozytywne dla przyszłości firmy decyzje. Obsługa księgowa firm obejmuje takie obszary, jak: pełna księgowość, księgi handlowe i podatkowe, książkę przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, a czasem także kadry i płace.

kalkulator

Bez względu na to, czy interesuje Cię całość, czy też wybrany obszar z zakresu rachunkowości, warto znaleźć podmiot godny zaufania.

KSIĘGOWOŚĆ W DOBRYCH RĘKACH

Po czym poznać, że usługa świadczona jest profesjonalnie? Gdy Twoją firmą opiekuje się dedykowana księgowa, znająca Twoją firmę, jej historię i sytuację na wylot, gdy działania księgowych są transparentne, sprawne i dobrze komunikowane. Niezbędne są także cykliczne raporty z prowadzonych działań. Zanim zaczniesz przeszukiwać internet, sprawdź, czy któryś ze znajomych nie może kogoś polecić. Informacje z pierwszej ręki są bardzo cenne. Warto sprawdzić także referencje obcych osób, klientów o podobnym profilu firmy do Twojej, wreszcie – upewnić się, że osoby, w których ręce trafi pełna księgowość Twojej firmy, znają się na swoim fachu, mają niezbędne wykształcenie, umiejętności, a jeśli zajmują się także podatkami – ukończony państwowy egzamin.

Nowoczesnym firmom, które chcą mieć jeszcze sprawniejszy dostęp do danych firmy i działań podejmowanych przez biuro, oferuje się często księgowość online czy księgowość w chmurze. Stan finansów można (i warto!) sprawdzać kiedy tylko przyjdzie na to ochota… choć z oczywistych względów nie zaleca się robienia tego na urlopie!