Jak szybko uzyskać zasiłek pogrzebowy w Norwegii?

Jak szybko uzyskać zasiłek pogrzebowy w Norwegii?

Dla wielu z nas śmierć bliskiej osoby to ogromny stres, a co dopiero, gdy trzeba zmierzyć się z norweską biurokracją. Dlatego nic dziwnego, że każdy pragnie przebrnąć przez uzyskanie zasiłku pogrzebowego jak najszybciej. Tylko co zrobić, by wszystko sprawnie załatwić? Jak szybko uzyskać zasiłek pogrzebowy w tym skandynawskim państwie? Podpowiadamy!

Zasiłek pogrzebowy w Norwegii – komu jest przyznawany i na jakich warunkach?

Przede wszystkim warto zacząć od określenia, kto może liczyć na zasiłek pogrzebowy w Norwegii. Komu dokładnie wypłacane tego typu świadczenie? Norweskie przepisy mówią, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w sytuacjach, gdy zmarły był członkiem tutejszego systemu ubezpieczeń społecznych. Zasiłek pogrzebowy w Norwegii można otrzymać bez względu na to, czy śmierć nastąpiła na terenie Norwegii, Polski, czy też innego kraju. Należy przy tym pamiętać, że przysługuje tylko jedno świadczenie z krajów EOG. Tym samym jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się wypłacić zasiłek w Polsce, to nie będzie jej przysługiwać świadczenie w Norwegii.

O zasiłek pogrzebowy w Norwegii mogą starać się osoby, które przejęły na siebie pokrycie kosztów pochówku lub nawet te, które pokryły koszty transportu. Przepisy norweskie nie określają, czy ma to być wyłącznie wyznaczony prawnie spadkobierca, czy ktoś inny. Dodatkowo o zasiłek może wystąpić również osoba mająca formalne upoważnienie od kogoś, kto ma prawo do wystąpienia o świadczenie. 

Zasiłek pogrzebowy w Norwegii na chwilę obecną wynosi maksymalnie 25 377 NOK, a to, ile dokładnie uzyska się środków, zależy od wielu różnych aspektów. Mowa tutaj chociażby o wysokości faktycznych i niezbędnych kosztów, które zostały poniesione w związku z pochówkiem. Na jego ewentualne pomniejszenie może mieć wpływ majątek posiadany przez zmarłego, sumy ubezpieczenia wypłaconego po śmierci, czy kwoty emerytury wypłaconej zmarłemu za ostatni okres przed śmiercią.

Zasiłek pogrzebowy w Norwegii – jak szybko go uzyskać?

Aby ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, trzeba będzie zmierzyć się z załatwieniem formalności. Dla osób, które przeżywają śmierć bliskiej osoby lub nigdy nie miały do czynienia z tego typu zadaniami może to być nie lada wyzwanie. Jednak w takich chwilach nie jesteśmy zdani sami na siebie. Zasiłek pogrzebowy w Norwegii to zagadnienie dobrze znane fachowcom z biura konsultingowego. 

Do naszej dyspozycji pozostaje zawsze sztab wykwalifikowanych osób, które wiedzą, jak wesprzeć klientów w takich chwilach. Jeśli zatem chcielibyśmy sprawnie przebrnąć przez wszystkie formalności oraz zaoszczędzić sobie czasu, czy nerwów, to warto rozważyć jego usługi.