Gdzie rozliczać swoją firmę?

Gdzie rozliczać swoją firmę?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi się rozliczać. Niektóre osoby wykonują to samodzielnie, inne decydują się na biuro rachunkowe. W przypadku gdy firma, którą prowadzimy, jest mała i nie wymaga skomplikowanych obliczeń oraz posiadamy podstawową wiedzę, możemy sami to wykonywać.

Obsługa księgowa stała się prostsza dzięki dostępnym programom komputerowym, które w łatwy sposób pozwalają na rozliczanie podatku. W sytuacji, gdy działalność jest duża, wymaga większej wiedzy na temat księgowości, trzeba skorzystać z usług biura rachunkowego. Warto zastanowić się nad tym komu powierzamy rozliczanie naszych dochodów. Pożądane jest tylko dobre biuro rachunkowe! Należy sprawdzić, czy dany podmiot ma uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Takie możliwości mają osoby posiadające certyfikat księgowego, doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta.

Wybór biura rachunkowego będzie dużym odciążeniem właściciela, który odtąd nie musi się martwić, czy właściwie się rozliczył i czy nie popełnił jakichś błędów. Prowadzenie księgowości firmy jest odpowiedzialnym zadaniem. Tak naprawdę właściciel firmy musi tylko ewidencjonować i rejestrować sprzedaż, a także zbiera dowody zakupu. Dokumentację tę przekazuje się księgowości, która zajmuje się całą resztą spraw. Biuro księgowe ma za zadanie księgowanie wszystkich przychodów i rozchodów, wykonywanie bilansów, sporządza również rozliczenia roczne. Biuro podatkowe współpracuje z firmami, ZUS-em oraz organami skarbowymi. Zazwyczaj świadczy szereg usług rozliczeniowych, a jego działalność jest ubezpieczona.

Osoby mające pytania związane z rozliczeniami lub podatkami mogą zgłosić się do doradcy podatkowego, który jest specjalistą w zakresie różnego typu podatków i ich obliczania. Doradca podatkowy na bieżąco orientuje się w zmianach, które zachodzą w przepisach prawa podatkowego. Do jego zadań należy również rozliczanie zobowiązań publiczno-prawnych, udzielanie porad oraz wyjaśnień dotyczących prowadzenia ksiąg podatkowych, sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych.