Czy kredyt konsolidacyjny jest korzystny?

Kredyt konsolidacyjny często okazuje się być ostatnią deską ratunku dla osób, niebędących w stanie spłacać w terminie rat obecnych kredytów. Prowadzi to do pogorszenia naszej oceny zdolności kredytowej, zaś kolejny bank może nam odmówić udzielenia kolejnej zapomogi finansowej.

Z pomocą przychodzi właśnie konsolidacja, polegająca na połączeniu kilku zobowiązań w jeden prosty kredyt, z jedną datą spłaty rat każdego miesiąca. Aby móc sprawdzić, który z okolicznych kredytodawców może nam zaproponować najkorzystniejszą ofertę, jeszcze przed rozmową z pracownikiem możemy skorzystać z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych. Jest to opcja szybka, darmowa i niewymagająca wychodzenia z domu. Co jednak najważniejsze, przegląd ofert pozwoli nam na skuteczną spłatę zadłużenia, bez ryzyka ponoszenia wysokich kosztów.

 

Opłacalność konsolidacji

To, czy taka opcja będzie dla nas opłacalna, możemy obliczyć za pomocą kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim same raty. Wiele osób myśli bowiem, że niska rata to oznaka, że dana konsolidacja pomoże im wyjść na prostą. Niestety, nie zawsze tak jest – niskie raty wynikają często z tego, że okres spłaty długu został mocno wydłużony w stosunku do zobowiązań, które mają stać się częścią danej konsolidacji. Ma to z kolei wpływ na łączne odsetki. Niektórzy kredytodawcy naliczają też prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu. Z tej też przyczyny, dokładne sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert jest rzeczą niemal obowiązkową.

Faktem jest tu jednak, że dobrze dobrany kredytodawca pomoże nam wyjść z pogarszającego się zadłużenia. Konsolidacja pozwoli nam bowiem nie tylko na spłatę zadłużenia w wygodniejszy sposób, ale uchroni nas też przed dodatkowymi kosztami, wynikającymi na przykład z opłat za działania windykacyjne. Poprawie ulegną też z czasem nasze notowania w BIK-u, co pomoże nam w przyszłości uzyskać kolejne kredyty.

Skorzystanie z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych nie wiąże się z żadnym ryzykiem, szczególnie w porównaniu z godzeniem się na umowę w ciemno. Łatwo jest działać impulsywnie, chcąc jak najszybciej polepszyć naszą sytuację materialną. W przypadku pogarszającego się zadłużenia, należy jednak działać ze szczególną ostrożnością. Unikniemy w ten sposób pogorszenia się naszego problemu.