Zasiłek rodzinny w Niemczech

Zasiłek rodzinny w Niemczech nosi nazwę Kindergeld. Przysługuje on na dzieci do chwili aż rozpoczną one pracę zarobkową, jednak nie może to być dłużej niżeli do 25 roku życia. Wysokość wypłacanego zasiłku uzależniona jest od ilości dzieci, jaką posiadamy, jednak nie istnieje tu kryterium dochodowe dla rodziców. W przypadku wspólnego zamieszkiwania rodziców wypłacanie  zasiłku należy się matce, jednak może ona postanowić inaczej. Z kolei jeśli rodzice żyją w separacji lub się rozwiedli to zasiłek wypłaca się temu, z którym mieszkają dzieci. Urząd, który odpowiada za rozpatrywanie wniosków i wypłacanie zasiłku to kasa rodzinna krajowego urzędu pracy (Familienkasse der Bundesagentur für  Arbait). Istotne jest, że osoby pobierające Kindergeld najczęściej mogą otrzymać również Kinderzuschlag.

Kiedy wypłacany jest zasiłek na dzieci w Niemczech?

Niemieckie prawo, które uprawnia do pobierania zasiłku na dzieci, przewiduje możliwość pobierania zasiłku rodzinnego na dzieci rodzone, adoptowane dzieci, jak również te, które osoba wnioskująca przyjęła do swojego gospodarstwa domowego czyli dzieci małżonka, dzieci zarejestrowanego partnera życiowego, przybrane, wnuki.

Dzieci w Polsce a Kindergeld

Możliwość złożenia wniosku o Kindergeld pojawia się jeśli przynajmniej jedno z rodziców pracuje w Niemczech i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Dopuszcza się złożenie takiego wniosku po upływie 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na terenie Niemiec. Istotne jest, że niemiecki zasiłek rodzinny można otrzymać na dzieci w Polsce, pod warunkiem, że prowadzimy z nimi wspólne gospodarstwo domowe, co oznacza że ma miejsce związek małżeński i tylko jedno z rodziców przyjeżdża do Niemiec w celach zarobkowych. Każda taka osoba jest zobligowana do przedłożenia rozliczenia podatkowego czyli kopii decyzji z Finanzamtu. Kolejnym wymogiem jest złożenie formularza potwierdzającego przynależność dziecka do gospodarstwa domowego. Musimy również przygotować zaświadczenie z Mopsu, które posłuży do wyliczenia wysokości Kindergeld. W sytuacji pobierania zasiłku w Polsce, wypłacana jest różnica pomiędzy jednym a drugim świadczeniem.