Zabezpiecz się finansowo na emeryturę

Zabezpiecz się finansowo na emeryturę

Niegdyś jedynym zabezpieczeniem na życie na starość, było potomstwo. Z czasem społeczeństwa ulepszyły tę koncepcję wprowadzając składki, z których to wypłaca się tzw. emeryturę osobom, które nie są już aktywne zawodowo. Ten nowożytny wynalazek, działa w taki sposób, iż każdy kto osiągnął określony wiek i wypracował minimalną, zapisaną w ustawie liczbę lat, co miesiąc otrzymuje od państwa określone pieniądze.

 

Kalkulator emerytalny- sprawdź ile dostaniesz

 

Osoby, za które odprowadzane są składki emerytalne otrzymują co pewien czas wykaz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zawierający informacje na temat prognozowanej emerytury. Tym, którzy chcą sami na bieżąco kontrolować sytuację i np. oszacować, w jakim stopniu zmiana pracy i wysokości wynagrodzenia wpłynie na ich przyszłość, pozostaje kalkulator emerytalny. Aplikacja taka pozwala wyliczyć wartość przyszłej emerytury uwzględniając przy tym wiele czynników. Aby uzyskać jak najbliższy rzeczywistości wynik, należy rzetelnie uzupełnić formularz, nie zaokrąglając liczb. Kalkulator emerytalny znaleźć można bez problemu w internecie. Występuje on w różnych – mniej lub bardziej skomplikowanych wariantach. Warto wypróbować kilka z nich i porównać otrzymane wyniki.

 

Niska prognoza emerytalna

 

Jeżeli kalkulator emerytalny wskazuje zbyt niską kwotę, aby zaspokoić Twoje potrzeby, możesz zabezpieczyć się sam. W tym celu można skorzystać z dostępnych na rynku finansowym ofert, takich jak dodatkowe, prywatne emerytury i ubezpieczenia. W zależności od tego na jak dużą składkę jesteś sobie w stanie aktualnie pozwolić, możesz uzbierać na satysfakcjonujący dodatek do świadczenia z ZUS, lub główne źródło utrzymania na emeryturze. Bogata oferta instytucji finansowych sprawia, że każdy znajdzie ubezpieczenie na miarę swoich potrzeb i możliwości. Jeżeli pozostają Ci co miesiąc jakiekolwiek, nawet niewielkie oszczędności – możesz spożytkować je rozsądnie. Być może dodatkowa emerytura sprawi, że nie będziesz musiał przejmować się już wynikiem, jaki podaje kalkulator emerytalny.