Z jakich opcji kredytowych może skorzystać rolnik?

Prowadząc gospodarstwo rolne, nietrudno o niemiłe sytuacje, wymagające pomocy finansowej. Nadchodzące latem susze niszczące plony, nagłe nadejście chorób zwierząt lub wypadki przy pracy – nie mamy wpływu na takie przypadki losowe, a ich efektami są przede wszystkim straty finansowe i dodatkowe wydatki.

Sytuacji nie ułatwiają też niskie ceny skupu uzyskiwanych produktów, nie dorównujące pieniądzom, które musimy przeznaczyć na uprawę lub hodowlę. Na szczęście, właściciele gospodarstw nie są pozostawiani sami sobie. Istnieją bowiem kredyty dla rolników, pozwalające na uzyskanie pomocy finansowej zarówno na wydatki bieżące, jak i odrobienie strat finansowych w przypadku, na przykład, zniszczeń plonów.

 

Rodzaje kredytów dla gospodarstw rolnych

Polskie banki oferują rolnikom kredyt gotówkowy na dowolny cel. W przeciwieństwie do standardowych kredytów, opcja ta została dostosowana do nagłych potrzeb rolników. Dzięki temu, kredytobiorca czeka krócej na decyzję, zaś po uzyskaniu pozytywnej opinii, pieniądze trafiają na konto praktycznie natychmiast. Jak wskazuje też nazwa, kredyty dla rolników na dowolny cel mogą być przeznaczane nie tylko na bieżące wydatki, ale także zakup nowych maszyn lub poszerzanie terenu – bank nie będzie kontrolować, na co wydamy pieniądze z kredytu.

Inną bardzo pożyteczną opcją jest kredyt na zakup środków trwałych oraz inwestycje. Jest to kredyt dedykowany przede wszystkim tym, którzy często eksportują towary ze swoich gospodarstw, jednocześnie chcąc się zabezpieczyć przed zniszczeniami spowodowanymi kaprysami pogody oraz niekorzystnymi zmianami cen na zagranicznych rynkach.

Jeśli nasze gospodarstwo utrzymuje się przede wszystkim z plonów, zamiast hodowli kurcząt lub bydła, dobrym wyborem jest kredyt suszowy, zwany też klęskowym. Dzięki niemu, możliwe jest pokrycie szkód wywołanych długotrwałymi suszami, niszczącymi plony. Kredyty dla rolników tego typu są finansowane przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, zaś wnioski o nie można wnosić po wystąpieniu szkód. Należy jednak pamiętać, że same wstępne procedury różnią się od starania się o kredyt na dowolny cel.