Kredyt hipoteczny – jakie wiążą się z nim koszty?

Chcesz zakupić mieszkanie, jednak nie jesteś w stanie w pełni je zakupić z własnych środków, dlatego myślisz o kredycie hipotecznym? Zatem musisz poznać parę istotnych kwestii o kosztach kredytu hipotecznego wpływających na ostateczną kwotę, jaką należy spłacać. Koszt to nie tylko oprocentowanie i prowizja, lecz także ubezpieczenie i dodatkowe opłaty. Z tego artykułu dowiesz się, z jakimi ewentualnymi kosztami należy się liczyć, gdy chcesz wziąć kredyt hipoteczny.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Podczas brania kredytu hipotecznego jednym z najważniejszych warunków decydujących o wielkości kredytu jest oprocentowanie, czyli odsetki za możliwość zaciągnięcia określonej wartości środków. Oprocentowanie kształtuje się poprzez WIBOR lub LIBOR w zależności od założeń. Terminy te odnoszą się do aktualnej wysokości oprocentowania na rynku bankowym, zarówno w Warszawie, jak i Londynie.
Oprócz powyższego składnika odsetki są uzależnione również od marży określanej indywidualnie przez dany bank. Jeżeli kredytobiorca bierze kredyt w rodzimej walucie, wtedy marża jest znacznie korzystniejsza. Warto dopowiedzieć, że wartość marży może być negocjowana przez potencjalnego kredytobiorcę. Zarówno oprocentowania, jak i marże uwzględnia każdy ranking kredytów hipotecznych, który prezentuje najkorzystniejsze kredyty w danym roku lub miesiącu.

Inne koszty, o których należy pamiętać

Omówione odsetki oraz prowizja do jednak nie wszystko. Banki często również wymagają od kredytobiorcy zabezpieczenia swojej nieruchomości od sytuacji losowych tj. pożar czy zalanie. Pomimo że koszty tego ubezpieczenia wynoszą zazwyczaj 100 zł na każde 100 tys. zł kredytu hipotecznego, warto pamiętać o takim potencjalnym wydatku.
Oprócz tego banki podczas finalizacji transakcji związanej z kredytem hipotecznym oferują polisy na życie będące czasami warunkiem koniecznym. Takie praktyki niestety również się zdarzają, dlatego każdy przyszły kredytobiorca powinien dokładnie prześledzić oferowany kredyt hipoteczny w kwestii aneksów zawierających dodatkowe warunki do umowy. Z pozoru takie niewinne dodatki okazują się niekorzystne dla kredytobiorców, którzy często są nieświadomi działań banku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*