Kredyt dla rolników – w banku czy parabanku?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to działalność, która wciąż stanowi jeden z filarów polskiej gospodarki. Jest to zarazem trudna praca, uzależniona w dużej mierze od czynników, na które rolnicy nie mają wpływu. Susza, wypadki przy pracy, choroby bydła lub drobiu – nie potrzeba wiele, aby źródło naszego utrzymania zostało zagrożone.

Państwo oferuje co prawda pewną pomoc finansową, lecz w wielu przypadkach, pieniądze te zwyczajnie nie wystarczają na pokrycie strat. Częstym problemem są też ceny skupu, nierzadko znacznie niższe, niż łączny koszt uzyskania plonów lub mięsa. Nierzadko zdarza się jednak, że rolnikowi brakuje pieniędzy na samą działalność, zwłaszcza wtedy, gdy zajmuje się on uprawą sezonową. W takich przypadkach, dobrym pomysłem jest kredyt dla rolników.

 

Kredyt czy pożyczka?

Kredyty tego typu cechują się przede wszystkim tym, że traktuje się je jako sprawę priorytetową. Ponieważ rolnicy nie mogą sobie pozwolić na długie formalności oraz oczekiwanie na decyzję i wypłatę środków, banki starają się rozpatrywać wszystkie wnioski szybko i w jak najprostszy sposób. Taką podstawową formą kredytu w banku jest kredyt dla rolników na dowolny cel. Obejmuje on także kredyty konsolidacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu możemy pokrywać nie tylko wydatki bieżące, ale także te związane  z niespodziewanymi zrządzeniami losu.

Alternatywą dla takiego kredytu jest pożyczka dla rolników, świadczona przez parabanki. Możemy tu liczyć na jeszcze mniej formalności oraz lepszą ocenę naszej zdolności kredytowej (co ułatwia uzyskanie pozytywnej decyzji o uzyskaniu pożyczki). Z drugiej jednak strony, należy pamiętać też o wysokim oprocentowaniu takich pożyczek oraz wyższych opłatach przygotowawczych.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, zawsze powinniśmy skorzystać wpierw z usług profesjonalnego doradcy. Specjaliści ci pomogą nam z wyborem kredytodawcy, u którego możemy liczyć na korzystne oprocentowanie oraz proste reguły spłaty. Kredyt dla rolników, tak samo jak pożyczka, powinien być pomocą przy naszej ciężkiej pracy, a nie dodatkowym utrudnieniem.