Jakie warunki należy spełnić aby skonsolidować swoje długi?

Zamień wiele zobowiązań w jedno

Konsolidacja długu oznacza połączenie wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno. Zadłużenie w ten sposób można opłacać jednym przelewem i często pomniejszone w skali miesiąca. Jednak należy pamiętać, że nie jest to jedyna zaleta tego narzędzia finansowania. Pomniejszenie raty to zmiana struktury zobowiązań, często wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, tym samym dłużnik daje sobie czas na powrót do uzyskania lepszej płynności finansowej.

Konsolidacja długu nie pomniejszy zadłużenie

Obniżenie miesięcznych wydatków nie powoduje sytuacji, że nasze zobowiązania są pomniejszone. Konsolidacja długu nie polega na tym, a raczej działa w drugą stronę. W ten sposób podwyższeniu ulegną koszty, które związane są z obsługą naszej pożyczki. Większe odsetki zapłacimy, ponieważ nasz okres spłaty będzie dłużej trwał. Stąd też należy pamiętać, że konsolidacja długu jest nam potrzebna, gdy obecnie nie radzimy sobie z posiadanym zadłużeniem.

Jak skonsolidować długi?

Warto udać się do banku lub do firmy pożyczkowej, która działa pozabankowo. Możemy zdecydować się na konsolidację bez zabezpieczenia oraz z zabezpieczeniem. Te drugie to najczęściej kredyty hipoteczne, ale wiążą się z niższymi kosztami. Jeśli jednak nie będziemy regularnie dokonywać spłat, to bank przejmie przedmiot, który określiliśmy jako zabezpieczenie. Konsolidacja długu wymaga od nas systematycznych spłat, to główny warunek, aby skorzystać z takiej możliwości.