Jak sprawdzić nasz profil w BIK?

BIK to nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta gromadzi i przechowuje informacje gospodarcze klientów zarówno banków, jak i firm pożyczkowych. W ramach potrzeby, BIK udostępnia też informacje te odpowiednim organom. W rejestrze Biura zaczynamy widnieć w momencie, gdy po raz pierwszy składamy wniosek o kredyt lub stajemy się poręczycielem innego kredytobiorcy.

Widniejąc w BIK, nasz profil podlega ocenie zdolności kredytowej. To właśnie ona decyduje o tym, czy kredytodawca zgodzi się na udzielenie nam kredytu. Najprościej rzecz ujmując, jeśli terminowo spłacamy wszystkie raty, to nasza ocena będzie wysoka. Z kolei ciągłe zaległości w płatnościach, nawet jeśli były opłacane po terminie, pogorszą nasze notowania. Jak sprawdzić nasz profil w BIK?

 

Założenie konta

Wbrew pozorom, sprawdzenie naszej historii kredytowej, a zarazem szans na uzyskanie kredytu, wcale nie jest trudne. Nie musimy nawet odwiedzać żadnego urzędu. Potrzebny nam będzie jedynie komputer z dostępem do Internetu oraz telefon. Pierwszym krokiem jest tu wejście na stronę BIK i zarejestrowanie się. Wystarczy podać dane z dowodu osobistego, adres e-mail oraz zaakceptować warunki regulaminu. Następnie naszą tożsamość należy potwierdzić, przesyłając skan dowodu osobistego.

Kolejnym krokiem do sprawdzenia, czy jesteśmy w BIK, jest uiszczenie opłaty weryfikacyjnej. Wynosi ona symboliczną złotówkę, zaś my musimy jedynie pamiętać o tym, żeby przelać kwotę z konta, które podaliśmy podczas rejestracji. Po zaksięgowaniu wpłaty, na nasz numer telefonu wysłany zostanie SMS z kodem, dzięki któremu możemy utworzyć hasło do profilu i zalogować się.

Aby móc sprawdzić nasz profil w BIK, musimy przejrzeć nasz raport. Pojedynczy raport kosztuje 39 złotych, zaś pakiet dwunastu raportów – 99 złotych. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje opcja darmowa. Wniosek o taki raport możemy złożyć bezpośrednio z naszego konta BIK lub przesłać go pocztą. Mieszkańcy stolicy mogą też odwiedzić w tym celu centrum obsługi klientów BIK. Na raport darmowy czeka się dłużej, zaś wniosek możemy złożyć raz na sześć miesięcy. Uzyskane informacje pomogą nam jednak rozwiać wszystkie domysły, związane z naszą wiarygodnością kredytową.