Jak obliczyć naszą zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa prawdopodobieństwo naszej wiarygodności podczas spłaty pożyczki, zakładana przez bank, mający stać się naszym kredytodawcą. Ma to na celu zredukować ryzyko dla banku, wiążącego się z pożyczaniem pieniędzy osobie, która może nie być w stanie spłacić kolejnych rat.

Jeżeli staraliśmy się już wcześniej o kredyt, zaś bank udzielił nam odpowiedzi negatywnej, istnieje bardzo duża szansa, że powodem była właśnie nasza zdolność kredytowa. Czy możemy samodzielnie obliczyć zdolność kredytową? W jaki sposób banki ją oceniają? Na pytania te odpowiemy w niniejszym artykule.

 

Jak bank ocenia naszą zdolność kredytową?

To, jakie kryteria są brane pod uwagę podczas składania wniosku, jest po części zależne od każdego indywidualnego kredytodawcy. Istnieją jednak czynniki, które są sprawdzane praktycznie zawsze. Należą do nich: forma naszego zatrudnienia wraz z wysokością zarobków, wiek, nasz wkład własny, obecnie spłacane kredyty, koszty utrzymania nas i członków naszej rodziny oraz wysokość samego kredytu. Zebrawszy niezbędne dane, bank tworzy profil kredytobiorcy, dzięki któremu może on obliczyć zdolność kredytową.

Istotną rolę odgrywa tu też rekomendacja T od Komisji Nadzoru Finansowego. Określa ona, że rata kredytu nie może być większa, niż połowa naszych miesięcznych dochodów netto. Pewien wyjątek stanowią osoby, które zarabiają więcej, niż średnia krajowa – tu rata może wynieść do 65% miesięcznego wynagrodzenia netto. Nasze zarobki są jednocześnie najważniejszym kryterium, branym pod uwagę podczas starania się o kredyt.

 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jeśli chcemy obliczyć zdolność kredytową na własną rękę zanim jeszcze udamy się do banku, możemy skorzystać ze specjalnego analizatora kredytowego, dostępnego na stronie BIK. To właśnie Biuro Informacji Kredytowej bada kredytową historię, a zarazem wiarygodność, każdego kredytobiorcy. Kalkulator jest darmowy, lecz wymaga od nas założenia konta BIK. Jest to niezbędne, ponieważ wszystkie obliczenia są opierane na naszej historii kredytowej. Korzystanie z niego jest bardzo proste – na początku analizator zapyta nas o typ kredytu, jego wysokość oraz liczbę lub cenę rat. Następnie będziemy musieli odpowiedzieć na szereg bardziej szczegółowych pytań, dotyczących naszych wydatków i dochodów. Dzięki temu, kalkulator wyliczy nam prawdopodobieństwo uzyskania planowanego przez nas kredytu w bankach. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu i nerwów.