Ile kosztuje import samochodu z Kanady?

Ile kosztuje import samochodu z Kanady?

Aukcje z autami ze Stanów lub Kanady uchodzą obecnie za prawdziwą gratkę zarówno dla przedsiębiorców, jak i miłośników motoryzacji. Cena samochodu zza oceanu, nawet w przypadku nowego, luksusowego modelu, jest bowiem znacznie niższa, niż w europejskich salonach, jeśli porównamy koszty wozów tego samego typu. Wspaniała estetyka amerykańskich designów czyni je równocześnie nie tylko idealnym materiałem na prywatne cztery kółka, ale również na stylowy wóz służbowy. Oczywiście, decydując się na zakup takiego pojazdu, musimy liczyć się ze złożonym procesem importu, a także jego kosztami. Nie zapominajmy bowiem, że jedynym sposobem na dostarczenie wozu jest tu droga morska. Na szczęście, w sieci bez problemu znajdziemy podręczne, darmowe kalkulatory kosztów sprowadzenia auta z Kanady, które pozwolą nam na sprawniejsze oszacowanie wszystkich niezbędnych opłat. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

 

Dlaczego warto sięgać po kalkulator kosztów sprowadzenia auta z Kanady?

 

Pierwszym czynnikiem, mającym znaczący wpływ na cenę transportu auta ze Stanów lub Kanady, zakupionego na aukcji, jest dystans naziemny, jaki pojazd musi pokonać, aby dotrzeć do portu. Mówimy tu o kosztach w wysokości od 100 do 1200 dolarów. Pamiętajmy przy tym, aby upewnić się, że poprzedni właściciel dołączył do samochodu wszystkie niezbędne dokumenty. Cena rozplanowania transportu morskiego również bywa zmienna, zależnie od firmy dostawczej. Generalnie rzecz ujmując, zapłacimy tu około 500-1000 dolarów. Pokonanie całej drogi przez statek zajmuje około 2 tygodni.

Po przybyciu na Stary Kontynent, kanadyjski samochód musi przejść odprawę celną. Także i tu musimy ponieść adekwatne koszty. Cło na samochód osobowy wyniesie nas 10 procent wartości auta. Z kolei wysokość akcyzy jest tu zależna od pojemności silnika. Jeśli jest ona mniejsza, niż 2000 cm3, wówczas akcyza będzie wynosić tu 3,1 procent wartości auta. W przypadku aut mocniejszych, będziemy musieli zapłacić 18,6 procent. Nie zapominajmy również o podatku VAT. Jak zatem widzimy, sięgnięcie po profesjonalny kalkulator kosztów sprowadzenia auta z Kanady pomoże nam w znacznie sprawniejszym rozeznaniu się w czekających nas opłatach. Zakup samochodu z tego kraju ma jednak jedną, ogromną zaletę – w przeciwieństwie do pojazdów ze Stanów, auta kanadyjskie nie wymagają aż tak gruntownych modyfikacji, w celu dostosowania ich do norm unijnych.