Dofinansowania do montażu instalacji słonecznych

W różnych miastach w Polsce, jak również i w skali całego kraju funkcjonują dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Jeśli planujemy taką u siebie zamontować, to warto wybrać się do urzędu miasta i gminy i dowiedzieć się więcej na temat trwających programów. Takie rozwiązania dużym powodzeniem cieszą się w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdyż ilość zanieczyszczeń bywa w nich przytłaczająca, więc mieszkańcy zwracają coraz większą uwagę na kwestie środowiskowe. Wiele informacji znajdziemy również na rządowych stronach, dotyczących projektów ogólnopolskich lub europejskich.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

W tej kwestii właściwie nie ma ograniczeń, czasem wysokość dofinansowania regulowana jest poniesionymi kosztami, jednak i tak w większości przypadków przysługuje pełna wypłata. Program Mój Prąd wymaga wypełnienia wniosku pobranego z rządowej strony i zgromadzenia dokumentów takich jak: faktury za zakup paneli fotowoltaicznych, potwierdzenie wymiany licznika z firmy energetycznej. Z pewnością konieczne jest zebranie kilku dokumentów, na co będziemy musieli poświecić nieco czasu, konieczne jest złożenie wniosku i oczekiwanie na decyzje, jednak dotacje na instalacje fotowoltaiczne pozwalają przynajmniej w pewnym stopniu doprowadzić do ograniczenia kosztów, jakie z tego tytułu poniesiemy.

Opłacalność instalacji

W kontekście opłacalności mówimy przede wszystkim o tym, kiedy zakup i montaż instalacji nam się zwróci, biorąc pod uwagę, że do zakładu energetycznego nie będziemy musieli już płacić rachunków. Najczęściej jest to ponad 12 lat. Uzależnione jest to jednak od dokładnego umiejscowienia paneli i ich pozycji względem słońca, która wpływa na ich wydajność. Oddawanie nadmiaru wytworzonej energii do sieci w rozliczeniu również jest najczęściej opłacalne dla osób decydujących się na fotowoltaikę. To ekologiczne rozwiązanie znajduje coraz więcej zwolenników i jest silnie wspierane przez rząd i samorządy, gdyż może przyczynić się do uzyskania czystszego powietrza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*