Czy warto ubiegać się o dotacje do fotowoltaiki?

Czy warto ubiegać się o dotacje do fotowoltaiki?

Dotacje do instalacji fotowoltaicznych oferowane są już od pewnego czasu. Tylko czy warto się o nie ubiegać? Czy sięgnięcie po dopłaty do fotowoltaiki to dobry pomysł? Sprawdzamy!

 

Czym są dotacje do fotowoltaiki?

 

Dotacje do fotowoltaiki to najprościej mówiąc środki finansowe, które można otrzymać w ramach rządowych programów. W ramach tego typu świadczeń można odzyskać od 20 do nawet 50% kosztów związanych z montażem całej instalacji fotowoltaicznej, więc trzeba przyznać, że oferta jest bardzo ciekawa. Niestety trzeba liczyć się z tym, że dotacja do fotowoltaiki nie jest przyznawana od ręki i nie każdy może na nią liczyć. Do tej pory o tego typu wsparcie mogły ubiegać się jedynie osoby prywatne, które wytwarzały energię elektryczną na potrzeby własnego domu. Jednak z biegiem czasu w programie wprowadzono pewne modyfikacje i teraz o dopłaty na fotowoltaikę mogą ubiegać się też osoby prowadzące gospodarstwo rolne.

 

Co zyskamy dzięki dotacji na fotowoltaikę?

 

Dotacja do fotowoltaiki oznacza dla nas możliwość pokrycia od 20 do 50% kosztów, jakie poniesiemy na daną inwestycję. Jeśli zatem dopełnimy formalności i zostanie nam przyznane wsparcie finansowe, to zapewni sobie oszczędności. Środki, które otrzymamy, będziemy mogli przeznaczyć na dowolne cele, w tym na przykład na pokrycie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem całej instalacji, czy nawet na kolejne modyfikacje w swoim domu lub gospodarstwie rolnym. Jeśli postanowiliśmy pokryć koszty fotowoltaiki z kredytu, to jednorazowe wsparcie może nam się przydać nawet na 2 lub 3 raty, więc ostatecznie do spłaty zostanie nam o wiele mniej.

 

Dotacja na fotowoltaikę – ubiegać się, czy nie?

 

Według nas odpowiedź na to pytanie jest tylko formalnością, ponieważ widać, że warto ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę. Jeśli zatem mamy pewność, że zostanie nam przyznane wsparcie finansowe, to warto jak najszybciej dowiedzieć się, kiedy rusza nabór wniosków, a następnie dopełnić formalności i czekać na wypłatę środków.