Czy w województwie łódzkim możemy liczyć na dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki?

Czy w województwie łódzkim możemy liczyć na dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki?

Inwestycja w fotowoltaikę to rozwiązanie, o którym coraz częściej myśli wielu z nas. Wszyscy dostrzegamy bowiem, że ceny energii rosną z miesiąca na miesiąc. Problem ten jest zarazem szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców, płacących obecnie za prąd nawet kilkukrotnie wyższe kwoty. Dodatkowym kłopotem jest tu też rosnące ryzyko zimowych blackoutów, spowodowanych niewystarczającymi zapasami węgla. Postawienie na zieloną energię pozwoli nam na pełne uniezależnienie się od cen oraz awarii, przy jednoczesnym uczynieniu budynku bardziej ekologicznym. Niestety, wysokie ceny tego typu inwestycji nierzadko sprawiają, że wiele osób rezygnuje ostatecznie z takiego pomysłu. Nie warto jednak przekreślać naszych szans przedwcześnie – mieszkańcy województwa łódzkiego mogą bowiem ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Dotacje dla osób fizycznych

 

Na rynku obecne są różne firmy, specjalizujące się w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie do fotowoltaiki. Łódzkie, pomorskie, lubelskie – praktycznie każde województwo umożliwia nam znalezienie takiego specjalisty w naszym regionie. W przypadku regionu łódzkiego, możemy chociażby skorzystać z pomocy renomowanej firmy PRO-SUN, zawierającej umowy z bankiem Credit Agricole. Klienci indywidualni, spełniający odpowiednie wymogi, mogą tu ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, w wysokości do 37 000 złotych. Alternatywnym rozwiązaniem jest tu program Prosument 2, łączący w sobie dotacje oraz kredyt na preferencyjnych warunkach. Za jego pomocą, możemy pozyskać środki, pokrywające 30 procent ceny zakupu i montażu instalacji.

 

Dotacje dla przedsiębiorców

 

Także i firmy, działające na terenie województwa łódzkiego, mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Pierwszą opcją jest tu program WFOŚ, obejmujący pożyczkę na zakup instalacji, z możliwością umorzenia 15, 40 lub 45 procent jej wysokości. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest tu fakt, że pożyczona kwota może pokryć wszystkie koszty, związane z zakupem oraz montażem. Alternatywnym rozwiązaniem jest tu program Energia Plus, pozwalający na uzyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Za jej pomocą, możemy pokryć nawet 8 procent kosztów kwalifikowalnych. Należy jednak pamiętać, że chociaż takie dofinansowanie może pokryć nawet połowę głównych kosztów, konieczny jest tu również wkład własny, w wysokości przynajmniej 15 procent.