Czy można sprzedać firmę?

Czy można sprzedać firmę?

W internecie często spotkać można ogłoszenia, które na pierwszy rzut oka budzą naszą wesołość, np. te brzmiące – sprzedam firmę.

Zastanawiamy się jak to możliwe, że ktoś sprzedaje firmę. Jedak po zastanowieniu nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ firma to nic innego jak spółka, która przecież może być bez problemu sprzedana i kupiona. Jak to działa i czemu ktoś się na to decyduje?

Dlaczego dochodzi do sprzedaży firmy?

Powodów może być bardzo wiele. Najpopularniejszym i z pewnością najczęstszym powodem jest bankructwo, utrata płynności czy inne finansowe problemy. Im mniej firma generuje dochodów, tym ciężej ją utrzymać i co za tym idzie firma, staje się balastem. Trzeba nie tylko opłacić koszty związane z prowadzeniem samej firmy, czyli podatek VAT, ZUS, ale także zapłacić pensje, zapłacić koszty utrzymania biura i inne ważne rzeczy, bez których firma nie jest w stanie funkcjonować. Niestety takie sytuacje się zdarzają i bardzo często wtedy właściciele decydują się na sprzedaż abo części swoich udziałów albo całej firmy.

Innym powodem, dla którego ktoś decyduje się na sprzedaż firmy ,jest coś zupełnie przeciwnego od punktu pierwszego, czyli bardzo dobrze prosperująca firma. Budowanie dochodowej i dobrze działającej firmy do pewnego momentu jest ciekawym sposobem na życie, jednak w pewnym momencie własciciel może uznać, że już niczego więcej w tej kwestii nie będzie w stanie osiągnąć i w tym momencie postanowi sprzedać firmę z bardzo dużym zyskiem. To częste zjawisko, które jes w kręgu zainteresowań głównie dużych korporacji, które w ten sposób szukają sposobu na dochodowy biznes.

Sprzedam firmę – jak to działa?

Sprzedaż firm jest po prostu sprzedażą spółki, która widnieje na dokumentach. Sprzedaż odnosi się do całej dokumentacji numeru KRS, danych i innych kwestii. Osoba, która kupuje taką spółkę, staje się od razu jej właścicielem i może nią rozporządzać. Sprzedaż to także pełne przekazane wszelkich praw do rozporządzania firmą. Osoba, która taką firmę kupuje, może w całości przekształcić taką spółkę do własnych celów i potrzeb.

Warto pomyśleć o zakupie gotowej spółki, ponieważ jest to po pierwsze tańsze, a po drugie dużo mniej czasochłonne. Zakładanie spółki od zera jest trudne i zajmuje wiele czasu. Warto natomiast szukać firm, które przeprowadzają takie zakupy i które sprawują pieczę nad tym, żeby cały proces przebiegał jak należy i był bezpieczny dla obu stron.