Co musisz wiedzieć o kosztach kredytu hipotecznego?

Marząc o zakupie własnego domu czy mieszkania często decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak koszt takiego kredytu to nie tylko kwota wartości upatrzonej przez nas nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka dodatkowych aspektów. 

Odsetki to nie wszystko, co musisz zapłacić

Głównym kosztem dodatkowym są przede wszystkim odsetki od kwoty kredytu. Jednak przy sporządzaniu umowy kredytowej należy zwróć uwagę jeszcze na kilka punktów, które muszą być wzięte pod uwagę a nie powinny być w żaden sposób pomijane. Jest to prowizja pobierana przez bank za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i udzielenie nam kredytu hipotecznego. Z reguły jest to jednorazowa wpłata, której wysokość zależy od banku i w niektórych przypadkach może wynieść nawet do 5% kwoty całego kredytu hipotecznego. Nierzadko zdarza się też, że instytucja bankowa wymaga wskazania jej w księdze wieczystej do czasu spłaty zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu. W związku z tym bank może pobierać dodatkowe opłaty za ubezpieczenie od ryzyka lub podwyższyć nam marżę.

Co dostajemy w zamian za niską marżę banku przy kredycie hipotecznym?

Pomimo tego, że bank nie ma wpływu na zmianę stawki procentowej WIBOR, instytucja ta może regulować wysokość marży banku, która jest ustalana w momencie podpisywania umowy. Nierzadko zdarza się, że banki przyciągają klientów obniżając oprocentowanie marży. Jednocześnie, w celu uzyskania korzystniejszych warunków, klient może otrzymać propozycję skorzystania z innych produktów bankowych lub przeniesienia istniejących rachunków z innych banków w zamian za obniżenie oprocentowania kredytu hipotecznego. Bank zaproponuje również skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia, które samo w sobie jest obowiązkowe przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny. Dlatego przed podpisaniem długoterminowych umów zalecamy szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi warunkami kredytu hipotecznego. Obecnie na rynku jest wiele atrakcyjnych ofert kredytów hipotecznych, poza tym można zapoznać się z rankingiem pożyczek hipotecznych i oszacować, która oferta będzie dla nas atrakcyjna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*